Almanya yabancılar şubesi (Auslanderbehörde’nin) Oturum kartı için (Aufenthaltserlaubnis) tahsil ettiği ücreti iade almak.

Bir ayın sonunda 93€ olarak benden tahsil edilen kart bedelini tekrar iade aldım. Bu üçüncü iade işlemim ve her seferinde aynı şeyi duyuyorum: ‘Çalışma arkadaşlarımıza bildirdik, tekrarlanmayacak.’ Ancak bu ayrıntıyı bilmeyen her Türk vatandaşı bu durumdan mağdur oluyor. Karlsruhe Ausländerbehörde, Aufenthaltserlaubnis (oturum kartı) için kişi başı 93€ talep ediyor. Ancak Ankara Anlaşması’na göre bu miktar Alman vatandaşlarından daha fazla olamaz. Dolayısıyla bizden 37€ almaları gerekiyor. Yani haksız yere fazladan tahsil ettikleri 56€’yu geri alabiliyoruz. Aşağıdaki paylaştığım örnek benim son yazışmama çok benziyor. Ben oturum uzatma talebi ile süreci başlattığım için ifadeler vize uzatma ile ilgili ama, uzatma ya da yeni olmasına bakılmaksızın, fazla ücret talep edilemez. Siz kendi durumunuza uygun olarak Almanca metni düzeltebilirsiniz. Karlsruhe için mail atacağınız kontağıda paylaşıyorum.  Diğer şehirlerde yaşayanlar auslanderbehörde’den mail atacakları muhattabın bilgilerini alabilirler.

[email protected]

Sehr geehrte/r Beamte/r,

Ich bin türkische Staatsbürger und kam ich 2020 per Ehegattennachzug aus der Türkei. Am 16.9.23 haben wir seinen eAT verlängert und mussten 93 euro zahlen. Diese Gebühr ist höher als die 37 Euro, die vom Bundesverfassungsgericht 2014 festgelegt wurde. Ich bitte um die Rückzahlung der Differenz.
Wie können wir in diesem Fall am Besten vorgehen?

Freundliche Grüße,

Vorname Name
Adresse
Telefonnummer

Hier noch die einzelnen Nachweise zum Beschluss:
https://www.migrationsrecht.net/nachrichten-auslaenderrecht-europa-und-eu/stillhalteklausel-arb180-tuerkei-gebuehr.html
https://www.migrationsrecht.net/nachrichten-auslaenderrecht-politik-gesetzgebung/stillhalteklausel-elektronischer-aufenthaltstitel-gebuehren.html
Wikipedia:
https://de.wikipedia.org/wiki/Elektronischer_Aufenthaltstitel (Kritik)
Gerichtsbeschluss:
https://www.gesetze-im-internet.de/aufenthv/__52a.html
Verwaltung der Berliner Website:
https://service.berlin.de/dienstleistung/324995/
https://service.berlin.de/dienstleistung/328188/

Eğer sakladıysanız, ödeme evraklarını vs. maile ekleyin. Maili attıktan sonra sizinle iletişime geçip iban bilgilerinizi isteyecekler. Eğer ödemeyi yapmazlar, sürecin yanlış vs. olduğunu söylerlerse yılmayın. İş bilmez bir memura denk geldiniz demektir. Israrla talep edin. Üç kere aldım, arkadaşlarımda aldı. Sizde alacaksınız!

2 thoughts on “Almanya yabancılar şubesi (Auslanderbehörde’nin) Oturum kartı için (Aufenthaltserlaubnis) tahsil ettiği ücreti iade almak.”

 1. Merhaba Kadir,

  Öncelikle bu paylaşımın için kalpten teşekkürler.

  Şablon mail için düzeltme yaptım kendime. İstersen sen de düzeltebilirim, bunu için paylaşayım dedim.

  Selamlar,
  Burak Otlu
  Sehr geehrte/r Beamte/r,

  Ich bin ein türkischer Staatsbürger und hatte heute einen Termin für Fingerdruckabgabe. Ich hatte mich für Niederlassungserlaubnis benatragt und mein Antrag wurde mit positiven Entscheidung angenommen.

  Ich sollte aber heute für die Karte 113 Euro bezahlen. Dieses Gebühr ist höher als das, was vom Bundesverfassungsgericht 2014 festgelegt wurde (37 Euro). Ich bitte um die Rückzahlung der Differenz.

  Können Sie bitte zurückschreiben wie wir in diesem Fall am besten vorgehen?

  Vielen Dank im Voraus.

  Mit freundlichen Grüßen,

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top