Kelime Tahmin Oyunu | Wortratespiel

Merhaba!

Uzun yıllar boyunca eğitmenlik yapmış biri olarak, öğrenmenin ne kadar zorlu bir süreç olduğunu iyi biliyorum. İşte bu nedenle Almanca öğrenmek için harika bir oyun geliştirdim. Kendi ihtiyaçlarımı karşılamak amacıyla başladım ve farklı gruplarla oynadıktan sonra bu oyunun gerçekten etkili olduğunu gördüm. İlk olarak Python ile kodladım, ancak sonunda bunu web tabanlı bir oyun haline getirdim. Gelecekte farklı sürümlerini yayınlamayı planlıyorum, ancak şu an içinhem A2-B1 seviyesine hem de B2-C1 seviyesinde Almanca öğrenmek isteyenlere yönelik iki farklı versiyonunu sunuyorum. Linkleri aşağıya ekledim.

Bu oyunun öğrenme aşamalarındaki başarıyı artırmak için harika bir motivasyon kaynağı olduğuna inanıyorum. Öğrenme sürecinin %10’unun okuma, %20’sinin dinleme ve %70’inin ise uygulama olduğuna dair bir inanca sahibim ve bu oyun, bu inanç üzerine kurulu.

Peki, oyun size neler vaat ediyor? Bu oyunun iki versiyonu var; Almanca A2-B1 seviyesi ders kitaplarında bulunan 2600’den fazla kelime bulunan versiyonu ve Almanca B2-C1 seviyesi ders kitaplarında bulunan 1700’den fazla kelimeyi içeren versiyonu. Ayrıca son olarak A1-C1 arasında herkesin mutlaka öğrenmesi gereken fiiler ve kelimelerden oluşan bir versiyon daha ekledim. Her kelimenin hem İngilizce anlamları ve bazı kelimeler için örnek cümleler mevcut. Veritabanımız zaman içinde güncellenecek, ancak şu an için oldukça kapsamlı.

Oyunumuz nasıl oyanıyor? Üç aşamadan oluşuyor!

Aşama 1: İlk olarak, 2 ila 6 kişilik bir konuşma grubu oluşturun. Bu grubu çevrimiçi veya yüz yüze kurabilirsiniz. Ardından, her biri cep telefonu veya bilgisayarlarını kullanarak oyunun bağlantısını açar ve rastgele gelen kelimeyi Almanca olarak arkadaşlarına anlatmaya çalışır. İsterseniz neşeli hareketler yapabilir veya takla atabilirsiniz, hiç önemli değil! Buradaki amaç, konuşma esnasında her kelimeyi bilemek zorunda olmadan, kelimeleri betimleyerek iletişim kurma becerinizi arttırmaktır. İstediğiniz şekilde anlatabilirsiz, zıt anlamlarını veya eş anlamlarını kullanabilirsiniz. Burada katı kurallar yok, süre sınırlaması yok ve hatta pas geçebilirsiniz! Ödül mü? Yeni kelimeler öğrenmek ve bir puan toplama kaygısı olmadan eğlenmek!

Aşama 2: Her oyuncu, anlattıkları kelimeleri kullanarak basit bir hikaye oluşturur ve bu hikayeyi diğer arkadaşlarıyla paylaşır.

Aşama 3: Her bir oyuncu, hikayede bulunan hataları, imla ve dilbilgisi kurallarını düzeltebilir.

*Alternatif olarak Aşama 2 ve 3’ü birlikte yapabilirsiniz. Tamemen size kalmış!

Vaktiniz mi sınırlı? Kelimeleri not alın ve hikayeyi bir sonraki görüşmeye kadar yazın ve sonraki görüşmeye hikayelerin gramer hatalarını düzeleterek başlayın ve ardından kelime oyunu ile bitirin. Ve işte bu kadar! Oyunu dilediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz. Eğlenceli ve etkili bir şekilde Almancanızı geliştirmeye hazır mısınız? Lasst uns gehen!

Scroll to Top